Predstavujete si trezor plný zlatých pruhov naskladaných na seba? Možno si prezeráte množstvo zlatých mincí a zlatých šperkov podobných tomu, čo by ste našli po dobrodružnom hľadaní pokladu.

Čokoľvek to príde na myseľ, keď uvažujete o zlate, faktom zostáva; Zlato bolo a stále je jedným z najstarších a najspoľahlivejších prostriedkov výmeny známych človeku. Preto je vyhľadávaným aktívom na celom svete.
Zlato stále vedie poplatok

Nové technológie ako Bitcoin napodobňujú vlastnosti zlata v snahe vytvoriť digitálne zlato.

Na rozdiel od mien však má zlato prirodzene obmedzenú ponuku, čo zaručuje jeho zvyšovanie hodnoty v priebehu času. Aj keď sa celková ponuka zvyšuje s väčšou ťažbou, tento proces je veľmi pomalý, čím sa predchádza nadmernému zásobovaniu zlata.

V dôsledku tohto nedostatku je tradičná reputácia zlata ako zabezpečenie proti inflácii stále dodnes.
Výzvy k nákupu zlata na dnešnom trhu

S ohľadom na to, aký je najlepší spôsob, ako investovať do zlata?

Je zrejmé, že nákup zlata nie je taký ľahký ako beh do najbližšieho obchodu a objednanie pár gramov zlata. Nákup fyzického zlata je spojený s vysokými nákladmi, ktoré vyplývajú z výrobných, prepravných a skladovacích nákladov.

Našťastie nákup fyzického zlata nie je jediný spôsob, ako investovať do zlata. Objavili sa rôzne možnosti vrátane fondov obchodovaných so zlatom, podielových fondov zlata a dokonca aj futures na futures a opcie.

Tieto existujúce riešenia sú však stále poznačené prekážkami a prekážkami, ktoré spôsobujú, že investície do zlata sú oveľa rizikovejšie.
Fondy obchodované so zlatom

Napríklad ako jedno z riešení, ktoré majú investori k dispozícii na investovanie do zlata, sa v poslednom čase stali populárne fondy obchodované so zlatom. Tento nárast popularity sa zväčša pripisuje sklonu mladých investorov investovať prostredníctvom aplikácií.

Hoci zlaté ETF ponúkajú pohodlie rýchlosti, pričom kupujúcemu nemusia robiť starosti s bezpečnosťou ukladania fyzického zlata, iba niekoľko ETF má zlatý prameň ako svoj jediný a jediný majetok.

Väčšina ETF nie je úplne splatných, a preto investori nedostávajú priame vlastníctvo fyzického zlata.

V skutočnosti, ak ste veľký investor s dlhodobým investičným časovým rámcom, ľahko zistíte, že väčšina zlatých ETF je skutočne drahšia ako nákup a skladovanie fyzického zlata.
Podielové fondy zlata

V porovnaní so zlatými ETF existuje priamejší spôsob investovania do zlata prostredníctvom zlatých podielových fondov. Táto možnosť je skvelou alternatívou pre investorov, ktorí váhajú s investovaním do zlata, ale napriek tomu chcú byť vystavení odvetviu drahých kovov.

Väčšina z týchto fondov vlastní veľké portfólio zásob zlata v ťažobných spoločnostiach zlata. Najlepšie podielové fondy zlata držia zásoby zlata s ťažobnými spoločnosťami, ktoré ročne vyrábajú známe množstvá zlata.

Investovanie do zlatých podielových fondov s akciami v ťažobných spoločnostiach je skôr konzervatívnou hrou a väčšina investorov má ťažko prístup k najvýkonnejším podielovým fondom.

Navyše, s obavami súvisiacimi so získavaním zmeny klímy nemusí byť tento obchodný model z dlhodobého hľadiska slušnou alternatívou.
Investovanie do trhu futures a opcií na zlato

Ak ste sofistikovaný investor, jedným z najlepších spôsobov, ako investovať do zlata, je špekulovať o jeho cene prostredníctvom trhu futures a opcií.

Ak však chcete vyhrať na trhu opcií, musíte byť skúseným investorom.

Aj keď vám opcie umožňujú použiť malé množstvo kapitálu na kontrolu veľkého investičného portfólia, platnosť opcií vyprší v pevne stanovenom časovom rámci, čo robí investíciu veľmi riskantnou a zložitou.