Žijeme v takom zmenenom svete, že sa môže cítiť ohromujúci. Covid-19 podporil náš pracovný život, životy našich detí a životy našich peňazí. To znamená, že môžeme urobiť veľa: tu je hneď 7 vecí, ktoré môžete urobiť:

 1. Vyhnite sa rozhodnutiam založeným na strachu
  Prejdeme to spolu, takže netreba panikáriť. Emocionálne situácie majú tendenciu viesť k zlým finančným rozhodnutiam, takže pri prijímaní finančných rozhodnutí v núdzových situáciách nezabudnite získať pomoc, ktorú potrebujete. Nájdite si čas a získajte informácie a rady o tom, čo by ste chceli robiť.
 2. Zistite, aká finančná pomoc je k dispozícii
  Vláda sa snaží podporovať ekonomiku, vrátane podpory dovolenky a izolácie, dotovaných miezd a podnikových peňažných tokov a daňových opatrení. Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach vlády Covid-19 alebo zavolajte na bezplatnú vládnu linku pomoci: 0800 779 997 (8:00 – 1:00, 7 dní v týždni).
 3. Vytvorte krízový plán peňazí
  Najmä v prípade núdze je kľúčom vytvorenie peňažného plánu. Finančné stresy môžu spôsobiť značné ťažkosti pre vás a vašu rodinu – takže plán vám pomôže priniesť pokoj.

Vypracovať scenár zníženého príjmu. Aby ste čo najlepšie spravovali svoje peniaze, je dôležité identifikovať vaše podnety a výdavky
Zamerajte sa na svoje okamžité „potreby“; obmedziť akékoľvek zbytočné „priania“.
Dajte každému jednému doláru prácu. To znamená, že sa rozhodnete, na čo sa všetky vaše peniaze použijú, a uprednostňujete to, čo je najdôležitejšie.
Odložte všetky peniaze, ktoré máte navyše – dokonca len 5 dolárov alebo 10 dolárov – na záchrannú sieť.
Ak sú veci príliš tesné na to, aby ste ich zvládli, je k dispozícii pomoc.
Nástroj, ktorý vám pomôže plánovať dopredu
 Nástroj rozpočtu spoločnosti Sorted vám môže pomôcť pri zostavovaní plánu. Môžete vytvoriť viac scenárov a dokonca zdieľať svoje s ostatnými, aby ste sa dostali na tú istú stránku.

 1. Zistite si všetky svoje možnosti skôr, ako získate viac dlhov
  Ak nemáte pohotovostný fond, zvážte, či by ste mali vyplatiť nejaké peniaze pri každej platbe, ak je to možné. V závislosti od toho, ako sa situácia vyvíja, možno sa budete musieť spoľahnúť na svoju bezpečnostnú sieť skôr, ako sa očakávalo.

Ak máte pocit, že si musíte požičať, aby ste sa dostali okolo, je dôležité, aby ste nebežili na najľahšie dostupné peniaze. Najskôr si možno príde na myseľ krátkodobá pôžička v deň výplaty alebo výber ťažkosti KiwiSaver, ale môžu tu byť aj iné možnosti, ktoré sú lepšie: vládna podpora, dočasná pôžička alebo hypotekárne sviatky, konsolidácia vášho dlhu na nižšiu úrokovú sadzbu pomocou spravovateľnejších platieb.