Práca na tom, ako investovať svoje peniaze, môže byť zložitá. Existuje veľa produktov, čo robí výskum skľučujúcim a časovo náročným.
Ale nebojte sa: táto praktická príručka sa zaoberá výhodami a nevýhodami 4 najpopulárnejších investičných možností dnes. Čítajte ďalej a zistite, ktorá možnosť najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

 1. Robovestovanie
  Robotickí poradcovia môžu znieť ako niečo zo sci-fi filmu z osemdesiatych rokov, ale do veľkej miery patria do súčasnosti.
  Robo-poradcovia sú online platformy, ktoré spravujú vaše portfólio pre vás. Otvoríte si účet, odpoviete na niekoľko otázok o svojich cieľoch a tolerancii rizika a platforma investuje vaše peniaze do vopred zostaveného portfólia, ktoré zvyčajne pozostáva z nízkorizikových ETF (Exchange Traded Funds), ktoré spájajú váš kapitál s ostatnými investormi.
  Pros
  Konzistentné výnosy: Väčšina robotických poradcov sa sústreďuje na nízkonákladové ETF založené na indexoch, čo v priebehu času zaisťuje konzistentný rast. Takže ak ste trpezliví, z dlhodobého hľadiska získate zdravé výsledky. Vyžaduje si to aj malé úsilie – akonáhle si stanovíte svoje ciele a riziká, platforma sa postará o zvyšok.
  Nízke náklady: Keďže ide o online platformu, existuje len málo prevádzkových nákladov, čo znamená, že robotickí poradcovia môžu klientom účtovať paušálnu sadzbu od 0,2% do 0,5% za úplnú správu portfólia. To je priaznivé v porovnaní s finančnými plánovačmi, ktorí často účtujú podstatne viac, niekedy až 4%.
  Zápory
  Obmedzené zameranie na znášanie rizika: Koľko straty ste pripravení vziať skôr, ako stlačíte tlačidlo paniky a predáte? Aj keď vám robotickí poradcovia kladú niekoľko otázok, aby ste stanovili svoju toleranciu rizika, nie je to vhodné na správne vyhodnotenie. To by vás mohlo zaujímať, či sa platforma darí vašim peniazom.
  Neexistuje žiadny ľudský dotyk: Finanční poradcovia môžu strategizovať a hodnotiť dlhodobé finančné ciele spôsobom, ktorý presahuje rámec toho, čo robo-poradcovia v súčasnosti dokážu zvládnuť – aj keď hybridní robotickí poradcovia by mohli zmeniť hra.
  Stojí to za to?
  Ak chcete minimálnu námahu a stabilný návrat, robovestovanie by mohlo byť ideálne. Ale pre väčšie zisky by som sa pozrel inde.
 2. CD (vkladové certifikáty)

CD sú sporiace účty, ktoré platia úroky počas stanoveného obdobia. Lepšie riešenie získate, ak sa zaviažete k dlhšiemu záväzku. CD s vysokým výnosom ponúka až 5% APY (ročný percentuálny výnos) počas päťročného obdobia.
Pros
Disky CD ponúkajú lepšiu návratnosť ako sporiace účty: najlepšie sporiace účty ponúkajú približne 1,6 APY, približne polovica toho, čo ponúkajú najlepšie disky CD. Banky sú veľkorysé len z jedného dôvodu: chcú klientov uzamknúť v dlhodobých fixných dohodách, aby mohli zarobiť peniaze požičiavaním svojich vkladov.
Disky CD sú zabezpečené: FDIC poistí disky CD do výšky 250 000 dolárov, čo znamená, že pravdepodobne nikdy nestratíte svoju hlavnú jednotku. S CD je teda spojené menšie riziko ako povedzme dlhopisov alebo akcií, ktoré pôsobia na volatilnejšom trhu.
Zápory
Sankcie môžu byť vysoké: Ide o sporiaci účet s pevne stanoveným termínom, takže predčasné výbery sú vysoké. To by mohlo zahŕňať obetovaný záujem alebo dokonca stratu riaditeľa. Pred otvorením CD vždy skontrolujte pokuty za predčasný výber.
Nevýhodou sú fixné sadzby: Fixná sadzba znamená, že by ste mohli prísť o lepšie ceny na iné produkty. Niektoré banky však ponúkajú vyrovnávacie disky CD, ktoré vám poskytujú väčšiu flexibilitu a umožňujú vám zvýšiť úrokovú sadzbu v určitom okamihu počas obdobia.
Stojí to za to?
Ak máte jasný finančný cieľ, ako je napríklad uloženie vkladu v domácnosti, mohli by vám pomôcť disky CD. Musíte si však byť istí, že tieto peniaze nebudete potrebovať v krátkom čase. Vezmite na vedomie pokuty za predčasné stiahnutie a pochopte, že je čas nakupovať za najlepší disk CD, čo je časovo náročnejšie ako napríklad prehlbovanie.

 1. Akciový trh
  Ak investujete na akciovom trhu, v podstate sa stávate spoluvlastníkom spoločnosti. Aký vplyv ovplyvníte, samozrejme, záleží na tom, koľko akcií si kúpite. Akciový trh môže priniesť vysoké výnosy, ale môže byť aj mimoriadne volatilný.
  Pros
  Akciový trh môže ponúknuť veľké výnosy: Najmä v silnej ekonomike. Zamyslite sa nad tým: ak bude ekonomika rásť, urobte to aj priemerný zárobok.
  Hospodársky rast znamená viac pracovných miest a viac peňazí, čo znamená, že ľudia míňajú a spotrebúvajú viac, čo znamená väčšie príjmy pre tie spoločnosti, ktoré majú bohatú hotovosť a ktorých akcie si chcete kúpiť.
  Pasívne príjmy môžete získať dividendami: Dividenda je peňažná odmena poskytnutá akcionárom ako súčasť zisku dosiahnutého spoločnosťou na konci každého finančného roka. Čím viac akcií kupujete, tým väčšia je dividenda, ktorú získate – čo môže priniesť pekné malé vajcia z hniezda s pasívnym príjmom.
  Môžete mať určitý vplyv: Môžete získať slovo v politike spoločnosti, ale iba ak kupujete akcie priamo. Ak ste svoje zdroje spojili investovaním do podielového fondu, mohli by tu byť tisíce ďalších investorov. V takom prípade by váš názor pravdepodobne nemal veľký význam.
  Zápory